כרם מהר"ל מושב  עובדים  להתיישבות  שיתופית
                    ד"נ חוף הכרמל מיקוד 30840

מבצע נמל ומבצע שוטר במלחמת העצמאות

סיכומו של פיני פליטמן עם ההרחבות של איתן עומר

ביום א' 28.04.19 נערך סיור באזור חוף הכרמל. הסיור הודרך על ידי איתן עומר ( 054-6755674 ) במסגרת סיורי "עמיתים לטיולים" ובשילוב עם סיורי תו
תקן של - "בשבילנו".

נפגשנו בתחנת הדלק בכניסה למושבים עופר וכרם מהר"ל. לאחר היכרות עם איתן המדריך ופעילויות רישום שונות צמצמנו רכבים ונסענו לאנדרטת "אלכסנדרוני" שבדרך לחוף דור. האנד רטה מוקדשת לחללי מבצע "נמל" של החטיבה בקרבות תש"ח. היא הועמדה ממזרח לכביש 2 בשטח המכון לחקר הדיג של משרד
החקלאות. את המבנה הקים בשנות ה-20 של המאה הקודמת הב רון ג'יימס דה רוטשילד, והוא שימש כבית הספר של ילדי הכפר טנטורה. שנים לא רבות לפני כן
הקים בכפר אביו, הברון אדמונד דה רוטשילד ("הנדיב הידוע"), את מבנה המיזגגה הב ולט עד היום בשטח.

כאן, בצל האקליפטוסים, החל איתן בסיפור:

מלחמת העצמאות מתחלקת לשני שלבים –

בראשון שבהם, כאשר רשמית הבריטים עדיין כאן, לחמו בנו בעיקר "כנופיות" מקומיות, לצד צבא ההצלה של קאוקג'י וכמה גורמים מאורגנים קטנים נוספים.
שלב זה החל למחרת ההכרזה באו"ם בכ"ט בנובמבר ועד הכרזת המדינה ב- 14 במאי, ה' באייר תש"ח. השלב השני הוא כבר מלחמת מדינות וצבאות בין מדינת ישראל, שרק הוקמה, למדינות ערב, שפלש ו אליה. שלב זה נמשך עד להסכמי שביתת הנשק במרץ 1949.

ובגזרתנו - לקראת סוף אפריל 1948 נכבשה חיפה על ידי ההגנה, ועימה נחסמה הגישה הימית של ערביי צפון הארץ. ימים ספורים אחר כך נופלת גם קיסריה המוסלמית-בוסנית לידינו. כך הפך נמלה הקטן של טנטורה לעורק האספקה הערבי היחיד בגזרה לקבלת נשק ותחמושת. במקביל, גם כביש החוף היחיד שהיה אז (כביש 4 דהיום) נחסם תכופות ע"י הערבים בקטע שבין זיכרון יעקב לחיפה. בסמו ך לו ישבו כפרי "המשולש הקטן" - כינוי שניתן לכפרים ג'בע (ביער עופר דהיום, מעל גבע כרמל), עין ר'זאל (סמוך למושב עופר) ואיגזים (שעל חורבותיו יוקם לימים מושב כרם מהר"ל). הללו ה קימו מארבים ומחסומים על הציר מתי שחפצו, ושיבשו אנושות את התנועה לחיפה היהודית. "המשולש הקטן" - להבדיל מזה הגדול, כינויו של גוש ג'נין-שכם-טול כרם.

שני כפרים נוספים ששכנו על הדרך לא פעלו כנגד התחבורה באזור ולפיכך נשארו על מקומם – הכפר פוריידיס, שכבר לפני כן הגיע להסכמים והבנות עם ההגנה, והכפר הסודני ג'אסר א זרקא (שבתיו ג ם הם נבנו ע"י הברון). הנחת גורמי הביטחון היתה שבהיכבש הכפר טנטורה על קו החוף, ובהינתק קו האספקה הימי עליו הוא חולש - יוותרו כפרי המשולש הקטן ללא אמצעי תגבורת וייכנעו. משימת הכיבוש הוטלה על "אלכסנד רוני". מבצע "נמל" , אם כך, יצא לדרך במוצאי שבת, 23 למאי 1948.

איתן המדריך לוקח אותנו אל מתחם האנדרטה לזכר חללי הקרב. 14 הרוגי המבצע מונצחים בה, מהם 13 לוחמי אלכסנדרוני. אחד מהם הוא בנימין פיש ז"ל, שהשתתף בקרבות רבים במלחמה, אך כלל לא אמור היה להגיע לטנטורה. למרות זאת ביקש בכל דרך להתנדב ולהסתפח לגדוד 33. את מותו מצא מאש צלף ערבי שירה בו בעת שכיתתו סרקה את בתי הכפר הכבוש. איתן המדריך לוקח אותנו אל מתחם האנדר טה לזכר חללי הקרב. 14 הרוגי המבצע מונצחים בה, מהם 13 לוחמי אלכסנדרוני.

המשך

ועד אגודה

ועד מקומי

ועדת חינוך

ועדת תרבות

ועדת קטנטנים

ועדת ותיקים

ועדת חזות הכפר

ועדת רווחה

ועדת בית הכנסת

ועדת ספורט

ועדת תכנון וסביבה

צוות חירום

צוות כיבוי אש